Raritnú stĺpkovitú odlučnosť čadiča vidno na hrade Šomoška

08.07.2011 Lučenec

Šiatorská Bukovinka/Bratislava 8. júla (TASR) – Na juhu Slovenska v Cerovej vrchovine sa nachádza hrad Šomoška. Okolo neho sa rozprestiera prírodná rezervácia rovnakého mena.

Hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia z čadičových kvádrov. Možno sa naň dostať náučným chodníkom, ktorý sa vinie aj popri známom Kamennom vodopáde. Hrad postavil rod Kačičovcov, potom sa však dostal do rúk Matúša Čáka Trenčianskeho. Od neho po sporoch s kráľom Karolom Róbertom v roku 1323 prešiel do vlastníctva rodu Széchenyiovcov. Po vymretí rodu hrad v roku 1460 zdedili Losoncziovci, ktorý ho dobudovali a rozšírili. V roku 1576 bol hrad obsadený Turkmi, ale v r. 1593 ho cisárske vojská pod vedením Pálffyho a Teuffenbacha oslobodili. Počas kuruckých vojen začiatkom 18. storočia veľmi poškodený hrad zmenil niekoľkokrát majiteľa a po potlačení povstania ho cisárske vojská rozstrieľali, aby neslúžil povstalcom. Čiastočne bol zrekonštruovaný a zakonzervovaný v rokoch 1970 - 1980.

Hradný vrch, na ktorom sa Šomoška nachádza, tvorí hornina bazalt, pre ktorú je charakteristická stĺpkovitá odlučnosť. V podobe, v akej sa nachádza práve tu, znamená svetový unikát. Šesťboké hranoly vysoké až 10 metrov možno pozorovať na Kamennom vodopáde. Uvoľnené balvany z neho tvoria kamenné more. Päťboká a šesťboká stĺpkovitá odlučnosť horniny je viditeľná aj v múroch hradu.

Hrad Šomoška v obci Šiatorská Bukovinka ročne navštívi viac ako 25.000 návštevníkov. Združenie miest a obcí Novohradu (ZMON) vyjadrilo na svojom zasadnutí v marci 2011 nesúhlas s rušením železničnej trate Fiľakovo–Salgótarján, pretože by sa mal zohľadniť rozvíjajúci sa cestovný ruch v regióne. zdroje: www.snm-em.sk, www.tic.sk
 

Vyberte región